جستجو   :  

راه اندازی کلینیک تخصصی دیابت از ضروریات تامین اجتماعی است

به گزارش خبرنگار خاورستان، [2] امروزه بیماری  های مزمن و صعب العلاج مشتمل بر فهرستی از بیماری های واگیردارو غیرواگیر،از مهمترین علل مرگ و میر و ناتوانی درکشورهای پیشرفته و در  حال توسعه از جمله ایران هستند.علاوه بر این در بسیاری از کشورها، این بیماری ها روند صعودی داشته و هزینه های بسیار سنگینی بر جامعه و نظام سلامت تحمیل می کنند.مطالعات اخیر نشان دهنده تغییرات عمده در میزان  مشکلات بهداشتی و بارجهانی این بیماری  ها است.

دیابت یک بیماری و هزار درد

دیابت یک نوع بیماری مزمن و صعب العلاج است که در صورت کنترل نشدن،عواقب جبران ناپذیری به دنبال دارد؛دیابت محصول  زندگی مدرن،شهرنشینی و سبک زندگی  ناشی از آن است.تنبلی و کم تحرکی انسان های امروز به اضافه رژیم های غذایی بی هدف و بی تناسب،دلایل اصلی گسترش دیابت در دنیا هستند.دیابت خطر جدی برای سلامت جهانی محسوب می شود و کشورهای توسعه یافته برای کنترل و پیشگیری  از  این بیماری،برنامه ریزی های کلان و بلند مدت انجام می دهند.

شایان ذکر است که در استان خراسان جنوبی نیز اقدامات نسبتا خوبی در خصوص کنترل بیماری دیابت انجام شده و در حال انجام است  که یکی از اقدامات مذکور،برگزاری جلسات آموزشی مرتب در بحث کنترل و مبارزه با دیابت به همت کانون بازنشستگان تامین اجتماعی خراسان جنوبی با بهره  گیری از پزشکان مجرب و متعهد است که بر آن شدیم تا گفتگویی  مفصل در این خصوص داشته باشیم.

وجود14 هزار بازنشسته تحت حمایت تامین اجتماعی در استان

 محمدحسین براتی، رئیس کانون بازنشستگان خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: تعداد 14 هزار بازنشسته در استان و 6 هزار بازنشسته در شهرستان بیرجند،عضو کانون بازنشستگان تامین اجتماعی هستند.

وی از شناسایی حدود 300 بیمار دیابتی تحت عضویت کانون بازنشستگان تامین  اجتماعی  خراسان جنوبی خبر داد و افزود: از چهار ماه پیش به دنبال ایجاد کلینیک تخصصی دیابت در یکی از بیمارستان  های  تامین اجتماعی استان هستیم.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: دسترسی آسان بیماران،پیشگیری از بروز عوارض دیابت،شناساندن دیابت به جامعه  و ارتقاء سطح آگاهی مردم ازجمله  اهداف راه اندازی کلینیک مذکور است.

 ضرورت حضور فعال بیماران دیابتی درکارگاه های آموزشی

براتی همچنین خواستار حضور فعال بیماران دیابتی شناخته شده  عضو کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان در کلاس های آموزشی دیابت شد و عنوان کرد:افراد خانواده این بیماران نیز می توانند در این  کلاس های آموزشی که  هر هفته به صورت کاملا رایگان برگزارمی شود،شرکت نمایند.

کنیز غفاری زن سرپرست خانوار تحت حمایت کانون  بازنشستگان خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگارخاورستان،با بیان این که بیشتر کلاس های آموزشی دیابت را شرکت کرده ام،بیان کرد:برگزاری این کلاس ها برای یابتی ها و افراد خانواده آنان بسیار موثر است.

وی از دیابت، به عنوان یک بیماری صعب العلاج یاد کرد و افزود:ضمن  تشکر  از اداره کل تامین اجتماعی خراسان جنوبی و خصوصا کانون بازنشستگان  این سازمان بلحاظ توجه ویژه به مسائل بازنشستگان و خانواده های آنان،خواستار راه اندازی کلینیک دیابت برای بیماران دیابتی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی استان هستیم.

فاطمه خیرآبادی همسر یکی از بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی استان نیز در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، [2] با بیان این که هم خودم و هم همسرم مبتلا به دیابت هستیم،اذعان داشت:برگزاری این گونه کلاس های آموزشی برای ما بسیارتاثیرگذار بوده و از آموزشهای پزشکان حاذق و متخصص نکته برداری می کنیم.

وی ادامه  داد:با توجه به  این که تغذیه نادرست، تاثیر بسیار زیادی در ابتلای افراد به بیماری دیابت  دارد،آموزش نکات مربوط به تغذیه  در اینگونه جلسات  و فراگیری درست آن توسط فراگیران،بسیار راهگشاست.

این بیمار دیابتی با اشاره به این همسرم سکته کرده و ناچارم که داروهای وی را به صورت آزاد تهیه کنم،اذعان داشت:از تامین اجتماعی خواستار کمک به مشکل بیماری همسرم و بیماران مشابه هستم.

محمد حسین طالبی نیز یکی دیگر از بیماران دیابتی که در همه کلاس های آموزشی مذکور شرکت کرده است در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، [2]خاورستان،متذکر شد:با در نظر گرفتن این نکته که روز به روز بر شمار بیماران دیابتی در جامعه افزوده می شود،برگزاری این کلاس های در بالا بردن سطح آگاهی خانواده ها موثر است.

وی کنترل دیابت را، نیازمند مشارکت عمومی جامعه دانست و ابراز کرد:چه خوبست که بیماران دیابتی به همراه خانواده هایشان در این جلسات شرکت نمایند تا مطالب آموزش  داده شده،بازدهی بیشتری داشته باشد.

این بیمار دیابتی با بیان این که افراد سالمند شرکت کننده در این کارگاه های آموزشی،بعضا دچار  مشکلات حافظه ای هستند،گفت:چنانچه مقدور است فرمایشات پزشکان در این جلسه های آموزشی،به صورت مکتوب بعد از جلسه در اختیار خانواده ها قرار گیرد.

طالبی ضمن تقدیر از مدیر کل تامین اجتماعی خراسان جنوبی نسبت به عنایت ویژه به بیمه شدگان تحت حمایت این سازمان،تبیین کرد:برگزاری کارگاه های آموزشی بیماری های مختلف توسط کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان واقعا ستودنی است و انتظار داریم که این کارگاه ها،تداوم داشته باشد.

وی افزود:با در نظر گرفتن آمار بالای بیماران دیابتی در استان و همچنین آمار بالای دیابتی های تحت پوشش تامین اجتماعی،راه اندازی کلینیک دیابت در یکی از بیمارستان های تامین اجتماعی،از جمله خواسته های ما بیماران است.

عفت موسوی یکی دیگر از شرکت کنندگان درکلاس های مذکور نیز درگفت و گو با خبرنگار خاورستان، ضمن ابراز رضایت از برگزاری  کلاس های آموزشی دیابت توسط کانون بازنشستگان استان،مطرح  کرد:در همه کلاس  های مذکور به همراه همسر و فرزندانم شرکت  نموده ام و خواستار تداوم آن هستیم.

وی ضمن اشاره به این که برای  موارد متعدد،مراجعات زیادی به کانون بازنشستگان تامین  اجتماعی خراسان جنوبی داشته ام،اظهار  داشت:از مدیریت کانون،به دلیل رفتار شایسته،تکریم بازنشستگان و خصوصا برگزاری این کلاس های آموزشی خوب سپاسگذارم.

راه اندازی کلینیک دیابت از ضروریات مورد توجه  تامین اجتماعی است

فرزاد فیروزی مدیر  درمان تامین اجتماعی  خراسان جنوبی هم در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، [2]،اظهار کرد:بر کسی پوشیده نیست که سلامت یکی  از  مهمترین موضوعاتی است که همه بخش ها  و شاخه های دیگر به نوعی با آن مرتبط هستند.

وی ضمن اشاره به آمار بالای بیماران دیابتی در استان،تصریح کرد:یکی از اقدامات خوب انجام شده توسط کانون  بازنشستگان تامین اجتماعی،شناسایی بیماران دیابتی تحت پوشش این سازمان بوده که بنا بر گزارش اعلام شده در این خصوص،بیش از 300 بیمار دیابتی در این زمینه داریم.

مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی راه اندازی کلینیک تخصصی دیابت را، از ضروریات مورد توجه  تامین اجتماعی دانست و افزود:به منظور رفاه حال بیماران دیابتی تحت حمایت این سازمان،قصد داریم که در یکی ازواحدهای تحت پوشش این سازمان،اقدام به راه اندازی کلینیک دیابت نماییم.

فیروزی ادامه داد:در کلینیک دیابت،به مراجعه کنندگان خدماتی در  زمینه نحوه صحیح تزریق انسولین،اندازه گیری فشار خون،علائم افت قندخون،افزایش قند خون،کمای دیابیتیک،نحوه مراقبت پاها،مصرف صحیح استفاده از قرص ها و اهمیت پیاده روی آموزش و ارائه می شود.

وی اضافه کرد:خدمات تغذیه ای  از قبیل گرفتن بی ام آی(قد و وزن)،ارائه رژیم غذایی مناسب جهت بیماران دیابتی،آموزش به خانواده آنان،درخواست آزمایش برای قند و چربی،کلیه و همچنین ارجاع به  متخصص داخلی جهت غربالگری؛ از دیگر خدمات  ارائه شده در این کلینیک است.

مدیر درمان  تامین اجتماعی استان با بیان  این نکته که با راه اندازی کلینیک دیابتی،از  تنوع مراجعه بیماران دیابتی به مراکز پزشکی مختلف جلوگیری  می شود،گفت:درواقع بیماران مذکور در این کلینیک دارای پرونده بوده و از دوباره کاری و خطاهای پزشکی در این خصوص،جلوگیری  می شود و مشکلات دارویی این عزیزان نیز مرتفع می گردد.

ضرورت تاکید بر مسائل آموزشی خانواده های دیابتی

فیروزی ضمن تاکید ویژه بر آموزش خانواده  ها در بحث دیابت،یادآور شد:درکلینیک های عادی در بحث آموزش،یکسری غفلت هایی صورت می گیرد که قطعا شاهد این مشکل در کلینیک تخصصی مذکور نخواهیم بود.

وی با اشاره به  این مطلب  که در راه  اندازی کلینیک دیابت،مشکل زمین و فضا نداریم،اذعان داشت:عمده مشکل  ما مربوط به بحث آموزش پزشکان،گردش  کار و ...،است.

مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی با بیان این که راه اندازی کلینیک های تخصصی بیماری ها ازجمله دیابت، دارای هزینه های هنگفتی است؛ گفت:این هزینه ها بسته به این که کلینیک های مربوطه در چه سطحی به ارائه خدمات بپردازند، متفاوت است.

افتتاح کلینیک دیابت تامین اجتماعی استان در آذرماه

فیروزی ضمن اشاره به سفر وزیر بهداشت در آذرماه 96 به استان،گفت:چندین افتتاح پزشکی در جریان سفر دکتر هاشمی به خراسان جنوبی خواهیم داشت و احتمالا افتتاح کلینیک تخصصی دیابت ویژه بیماران تامین اجتماعی  نیز، جزو افتتاحیه های مذکورخواهد بود و چنانچه این موضوع انجام نشد تاپایان سال جاری،شاهد افتتاح آن خواهیم بود.

تاریخ درج  :  1396/5/28  
تعداد بازدید تا کنون :326

نطرات کاربران

 
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی