جستجو   :  

بازنشستگان تامین اجتماعی خراسان جنوبی خواستار اجرایی شدن قانون همسان سازی حقوق دریافتی شدند

 محمدحسین براتی روز یکشنبه در جلسه هم اندیشی جامعه کارگری استان با موضوع بررسی لایحه اصلاح قانون کار و بحث ادغام بخش درمان سازمان تامین اجتماعی افزود: افرادی که در دهه های 60 و 70 با سابقه بالای 30 سال کار در شرایط بسیار سخت و زیان آور با حداقل حقوق و ساعت های طولانی در معادن، شرکت ها و کارخانه ها مشغول کار و تلاش بوده اند اکنون از حداقل مستمری بازنشستگی برخوردار هستند.
وی با بیان اینکه کانون های بازنشستگی نماینده منتخب و قانونی بازنشستگان و مستمری بگیران هستند، گفت: انتظار داریم مسئولان و مدیران استان توجه بیشتری به کانون ها داشته باشند.
وی ادامه داد: با عنایت به اینکه آقای سید علی اکبر پرویزی استاندار خراسان جنوبی شخصا به این قشر توجه ویژه ای دارد برخورد سرد و عدم توجه برخی از مدیران به این قشر عظیم شایسته به نظر نمی رسد لذا از مسئولان و مدیران دستگاه های اجرایی تقاضا می شود کانون های بازنشستگی را مد نظر قرار دهند.
به گزارش ایرنا، براتی اظهار کرد: بیشتر اموال و سرمایه سازمان از محل حق بیمه وصولی از بیمه شدگان که اکثرا قشر کارگر و زحمتکش جامعه هستند تامین می شود و متعلق به این قشر بوده و سایر اقشار مملکت در آن دخیل نیستند.

** تجمیع صندوق های بیمه ای و استفاده سایر اقشار از آن خلاف شرع و قانون است
وی اضافه کرد: لذا تجمیع صندوق های بیمه ای و استفاده سایر اقشار از این اموال که حق الناس است منطقی به نظر نمی رسد و خلاف شرع و قانون است.
وی بیان کرد: تاکنون نزدیک به هشت لایحه و قانون توسط مجلس شورای اسلامی و دولت با تقلیل نرخ حق بیمه تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گرفته که به همین دلیل بدهی دولت ها تاکنون 110 هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی است.
وی اضافه کرد: این امر سازمان را با مشکلات مالی مواجه کرده همچنین واگذاری تعدادی از شرکت های ورشکسته و دارای مشکل مالی به تامین اجتماعی این سازمان را با چالش جبران ناپذیری مواجه خواهد کرد.
مسئول کانون کارگران بازنشسته سازمان تامین اجتماعی استان افزود: تمامی بازنشستگان و مستمری بگیران با اجرای این طرح ها مخالف بوده و عدم رضایت خود را اعلام می دارند و از دولت تدبیر و امید خواستاریم به این مشکلات سر و سامان دهد.

** بازنشستگان استان خواستار اجرای شدن کامل قانون الزام تامین اجتماعی در زمینه درمان مستقیم و غیرمستقیم هستند
براتی یادآور شد: بازنشستگان استان خواستار اجرایی شدن کامل قانون الزام تامین اجتماعی در زمینه درمان مستقیم و غیرمستقیم در راستای افزایش سطح رضایتمندی بازنشستگان از طریق پوشش تمامی خدمات درمان سازمان تامین اجتماعی هستند.
وی به مخالفت بازنشستگان استان با ادغام بخش درمان سازمان تامین اجتماعی با بیمه سلامت اشاره کرد و گفت: در این راستا خواستار حضور نماینده ای از بازنشستگان در هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی در خصوص تصمیم گیری های بزرگ در سازمان تامین اجتماعی کشور هستیم.
وی یادآور شد: درآمد کانون ها طبق اساسنامه از محل حق ورودی و حق عضویت اعضا و کمک های مردمی باید تامین شود و منابع درآمد دیگری ندارد.
وی ادامه داد: از طرفی با عنایت به محرومیت منطقه و عدم بضاعت مالی، اعضا کانون ها را با مشکل مالی مواجه ساخته لذا از استاندار و همچنین مدیران استان به ویژه سازمان تامین اجتماعی و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقاضا داریم کانون ها را در جهت تجهیز و تقویت بنیه مالی یاری کنند.
چندی پیش معاون اداره کل تامین اجتماعی خراسان جنوبی تعداد بیمه شدگان اصلی استان را 110 هزار و 823 نفر ذکر کرد و گفت: در مقایسه آمار بیمه شدگان و مستمری بگیران استان می توان نتیجه گرفت حدود 334 هزار نفر به عبارتی 42 درصد جمعیت استان از خدمات تامین اجتماعی برخوردار هستند.
سید محمد مطیعی، اظهار کرد: با احتساب افراد تبعی این افراد در مقوله جمعیتی حدود 34 هزار نفر تحت پوشش تامین اجتماعی هستند و از خدمات این نهاد بهره مند می شوند.
جمعیت خراسان جنوبی حدود 800هزار نفر تخمین زده می شود که در 11 شهرستان سکونت دارند.
وی گفت: در استان 18 هزار و 210 مستمری بگیر وجود دارد که از این تعداد هشت هزار و 970 نفر بازنشسته هستند.
برای دریافت لحظه به لحظه اخبار خراسان جنوبی به کانال تلگرامی irnabirjand@ ملحق شوید.
*7557* 2047 *خبرنگار* رقیه محمدی - انتشار دهنده - عباسقلی اشکورجیری*

تاریخ درج  :  1396/8/6  
تعداد بازدید تا کنون :525

نطرات کاربران

 
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی